Jak będzie wyglądać edukacja przyszłości? Podsumowanie Targów Technologii i Wyposażenia dla Edukacji 2017

XXI wiek to era komputerów, nowoczesnych technologii i bezproblemowego dostępu do ogromnej ilości informacji. Digitalizacja coraz częściej jest spotykana także w edukacji. Aby jednak placówka oświatowa zyskała miano „nowoczesnej”, niezbędne są inwestycje w wyposażenie szkoły czy przedszkola w pomoce naukowe, w tym m.in. tablice multimedialne, podłogi interaktywne czy nowatorskie oprogramowania. Uczniowie znacznie lepiej przyswajają wiedzę, gdy pomaga im w tym technologia. Wprowadzenie innowacyjnych sprzętów dydaktycznych jest kluczową kwestią służącą wykształceniu świadomego społeczeństwa, potrafiącego sprawnie funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Szansę na zapoznanie się z pionierskimi rozwiązaniami dedykowanymi edukacji stworzyły Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC, które odbyły się w Poznaniu w dniach 23-24 marca 2017. W jednym miejscu zebrane zostały pomysły i technologie, które znacząco mogą podnieść jakość nauczania w placówkach oświatowych.

Nowa formuła zdała egzamin!

Zarówno odmieniona, dwudniowa formuła targów EDUTEC i organizacja ekspozycji towarzyszącej konferencji, jak i nowa lokalizacja okazały się strzałem  w dziesiątkę. Podczas wydarzenia swoją ofertę przedstawiło 25 wystawców z Polski i z zagranicy, którzy nie kryli zadowolenia i chętnie wezmą udział w kolejnej edycji.

collage_edutec2.jpg

Na zaaranżowanej przestrzeni w pawilonie 15 prezentowane były zarówno rozwiązania promujące zastosowanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu (sprzęt i oprogramowanie pracowni komputerowych, platformy edukacyjne, roboty edukacyjne i narzędzia do nauki programowania, sprzęt laboratoryjny, interaktywny i multimedialny, sprzęt optyczny i obserwacyjny, systemy zarządzania oświatą, elektroniczne dzienniki, wyposażenie pracowni językowych, urządzenia i usługi w technologii 3D), jak również sprzęt służący stworzeniu innowacyjnej przestrzeni edukacyjnej (w tym: meble do klas lekcyjnych i świetlic, pomoce dydaktyczne,  kreatywne zabawki edukacyjne, wyposażenie placów zabaw i sal gimnastycznych). Wyjątkową atrakcją tegorocznej ekspozycji okazała się oferta nakierowana na edukację zawodową i wyposażenie pracowni w zawodach związanych z obróbką skrawaniem na obrabiarkach CNC. Firma Abplanalp - jedna z największych firm w Europie Środkowej dostarczająca dla przemysłu nowoczesne technologie światowych producentów w zakresie obróbki metali, stworzyła szansę uczestnikom targów EDUTEC na zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami dedykowanymi edukacji zawodowej.

collage_edutec1.jpg

Zabawa i nauka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i szeroką gamą kreatywnych zabawek rozwija dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji. Pomaga zrozumieć jak działają rzeczy wokół nas, uczy młode pokolenie  niestandardowego myślenia i tego, jak pewnie poruszać się w cyfrowym świecie. Tak różnorodna oferta, kierowana do kuratorów oświaty, przedstawicieli samorządów, dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli i pedagogów, przedstawicieli organów prowadzących placówki edukacyjne, przedstawicieli szkół wyższych oraz placówek doskonalenia nauczycieli, dostępna była właśnie podczas Targów Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC.

Kosmos informacji

Targom EDUTEC towarzyszył Ogólnopolski Kongres Oświatowy EDUTEC (23-24 marca 2017), którego organizatorem był poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Kongres, pod hasłem "Edukacja w kosmosie informacji" miał za zadanie przygotować uczestników do pracy dydaktyczno-wychowawczej z młodzieżą pokolenia internetu. Udział w nim wzięło ponad 200 uczestników – reprezentantów szeroko pojętej edukacji. Priorytetem dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu było uzyskanie odpowiedzi na istotne pytania związane z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej w edukacji. Kongres był także miejscem, gdzie dyskutowano o bezpiecznym poruszaniu się w sieci i efektywnym zarządzaniu informacją. Rolą grona pedagogicznego nie jest ochrona informacji, a uczniów, którzy mają do niej dostęp. Pedagog powinien przewidywać – co może grozić dzieciom i zapobiegać zagrożeniom. To jeden z licznych wniosków, sformułowanych w czasie Kongresu. Doświadczeniem w branży edukacyjnej podzielili się wybitni prelegenci, m.in. prof. Wojciech Cellary, prof. Agnieszka Cybal-Michalska, dr Marek Kaczmarzyk, dr Michał Klichowski, prof. Janusz Morbitzer, prof. Jacek Pyżalski, prof. Maciej Tanaś. Nieszablonowe wystąpienia uwierzytelniły założenie, że środowisko cyfrowe staje się naturalnym środowiskiem człowieka, a edukacja ewoluuje wraz z rozwojem technologii informacyjnej.

collage_edutec3.jpg

 

Ciekawostką tegorocznej edycji Kongresu był fakt, że pierwszy dzień przebiegu wystąpień był ilustrowany  graficznie z wykorzystaniem  techniki Graphic Recording. Uczestnicy mogli obserwować pracę rysowników podczas wykładów. O rewelacyjnej metodzie sketchnoting i graphic recording dyskutowano także podczas  czwartkowego panelu dla nauczycieli. Na Ogólnopolskim Kongresie Oświatowym EDUTEC metodę Graphic Recording realizowały Katarzyna Kwaśnik i Danuta Kitowska - konsultanci z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Projekt graficzny GR był spójny z grafiką konferencyjną i osadzony w klimacie metaforycznego kosmosu.

Gra terenowa z nagrodami

Jedną z atrakcji tegorocznych Targów okazała się terenowa gra detektywistyczna, zorganizowana przy współpracy ze studiem gier edukacyjnych DOJI oraz Poznańską Gildią Graczy. Zadaniem uczestników było jak najszybsze zdobycie odpowiedzi na zagadkowe pytania poprzez prowadzenie uważnych rozmów przy wybranych stanowiskach firm biorących udział w zabawie lub czujne obserwowanie wystroju i stoiska targów. Nagrodami za dociekliwość były gadżety oraz atrakcyjne upominki od wystawców. W ramach targów EDUTEC do gry włączyło się 9 firm (Abplanalp, Agraf, Delta Optical, Mozaik Education, Synology, Szkolygoogle.pl,  Wonder Workshop, Vulcan oraz Zortrax/3D Phoenix).

Złoty Medal wręczony!

Bezprzewodowe, cyfrowe laboratorium przyrodnicze Labdisc Globisens, zgłoszone przez firmę Agraf Sp. z o.o. z Łodzi, otrzymało prestiżowe wyróżnienie i zyskało tytuł laureata Złotego Medalu Targów Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC 2017. Nagroda ta przyznawana jest produktom spełniającym wysokie kryteria wymagań. Jest to rekomendacja ekspertów dla produktów prezentowanych na Targach Poznańskich. Globisens to mobilne laboratorium przyrodnicze w formie dysku pomiarowego Labdisc z wbudowanymi kilkunastoma czujnikami. Akumulator oraz wewnętrzna pamięć dysku pozwala na przeprowadzenie doświadczeń w klasie i w plenerze. Dysk ma wbudowany GPS,  a z komputerem lub tabletem łączy się bezprzewodowo dzięki Bluetooth. Wyniki pomiarów widoczne są bezpośrednio na wyświetlaczu dysku lub w oprogramowaniu GlobiLab na komputerze lub tablecie. Dane zapisane w pamięci Labdisc  po powrocie do szkoły przesyłane są do komputera. Oprogramowanie GlobiLab, dostępne bezpłatnie,  umożliwia wyświetlanie pomiarów w postaci wykresów, tabel, na mapie Google oraz cyfrowych mierników.

 

collage_edutec4.jpg

 

Do zobaczenia za rok!

Warto podkreślić, że w dniach 23-26 marca 2017 cały Poznań żył edukacją. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zorganizowane zostały także: 21. Targi Edukacyjne, 16.Targi Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz 21. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej – cały blok targów odwiedziło łącznie ponad 32 800 osób.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia – Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC odbędą się w dniach 22 – 23 marca 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact